Reklama
  • Środa, 11 grudnia 2013 (13:05)

    Podatek od zakupu mieszkania

Chcę kupić mieszkanie, ale podobno od takiej transakcji trzeba zapłacić podatek. Czy zawsze?

Jeżeli zdecydowałaś się na lokal z rynku wtórnego, to najczęściej nie unikniesz zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2 proc. wartości mieszkania. Jeśli więc kupisz je za np. 300 tys. zł, to aż 6 tys. dodatkowo będziesz musiała przekazać fiskusowi.

Dzieje się to w chwili spisywania u notariusza aktu notarialnego. Pieniądze przekazujesz rejentowi, a on dopełnia reszty formalności. Czasem zdarza się, że sprzedający i kupujący specjalnie zaniżają wartość nieruchomości po to, by nowy właściciel zapłacił mniejszą taksę. Najczęściej na niewiele to się zdaje gdyż urzędnicy, gdy trafia do nich twoja deklaracja i tak sprawdzają, czy wartość mieszkania zgadza się z cenami rynkowymi.

Reklama

Gdy odkryją nieścisłość sami wyliczają wartość nieruchomości i wysokość podatku, jaki musisz odprowadzić. Jeśli więc trafi ci się mieszkanie po okazyjnej cenie, bo wymaga generalnego remontu, postaraj się do deklaracji np. załączyć jego dokumentację zdjęciową.

Korzystne rozwiązanie. Żeby nie płacić PCC, poszukaj mieszkania, którego właścicielem jest firma. Dlaczego? Bo najczęściej jest ona płatnikiem VAT, dlatego po sprzedaży lokalu to ona będzie zobowiązana do odprowadzenia tego podatku do urzędu skarbowego.

Zgodnie z przepisami bowiem, gdy chodzi o transakcje na rynku nieruchomości, jeśli jedna strona płaci VAT, druga jest zwolniona z płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Kierując się tą zasadą, lepiej zdecydować się na kupno nieruchomości od developera.

Podatku PCC nie zapłacą także osoby, które wykupią mieszkanie wynajmowane wcześniej od gminy. Najczęściej w tym przypadku chodzi o przyznawane potrzebującym nieruchomości komunalne.

Świat kobiety
Więcej na temat:VAT | PCC | mieszkanie | datki

Zobacz również

  • Jeżeli w 2016 roku dokonywałaś darowizn na szczególne cele, możesz skorzystać przy rozliczeniu podatkowym z ulgi z tego tytułu. Ta specjalna ulga obejmuje darowizny przekazane np. na cele... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.