Reklama
  • Środa, 24 lipca 2013 (15:00)

    Podatek od sprzedaży nieruchomości

Od blisko 5 lat jestem właścicielką mieszkania w górach. Myślałam, że kiedyś tam się przeniosę, ale wpadłam w długi i zmuszona będę sprzedać to lokum, aby je spłacić. Proszę o informację, ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania i czy muszę go zapłacić, jeśli kupiłam je już prawie 5 lat temu? Sabina z Kielc

Sprzedając nieruchomość zobowiązani jesteśmy do zapłacenia podatku dochodowego w wysokości 19% uzyskanego dochodu, a więc – w uproszczeniu – różnicy między ceną, za jaką sprzedajemy a ceną za jaką kupiliśmy mieszkanie (od ceny sprzedaży można także odjąć jej koszty – opłaty notarialne, prowizja agencji nieruchomości, czy też nakłady poniesione w celu podniesienia wartości mieszkania).

Reklama

Podatku tego nie musi płacić osoba, która dokonuje sprzedaży mieszkania po okresie 5 lat od jego nabycia, przy czym okres ten liczony jest nie od dnia nabycia mieszkania, lecz od końca roku kalendarzowego, w którym ono nastąpiło.

Jak wynika z listu, mieszkanie zostało kupione w 2008 r. (i nie była w nim Pani w ogóle zameldowana – co powoduje, że nie może skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej), a więc chcąc nie płacić podatku, musiałaby Pani wstrzymać się z jego sprzedażą do stycznia 2014 r.

Radzi Jan Murecki redakcyjny prawnik

Świat Seriali

Zobacz również

  • Moja córka postąpiła bardzo nieodpowiedzialnie i do tej pory nie złożyła PIT za ubiegły rok. Co jej za to grozi? Czy można uniknąć kary albo rozłożyć spłatę odsetek na raty? Alicja, Milanówek więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.