-
Czwartek, 16 lutego 2017 (08:05)
Podatek od nagród
Już wiesz, na co wydasz pieniądze, gdy trafisz milion w lotka? Poczekaj, najpierw musisz nakarmić fiskusa!
Martyna M. regularnie bierze udział w różnych grach liczbowych, bowiem nie traci nadziei, że wreszcie coś wygra i podreperuje swój budżet. Już nawet dokładnie zaplanowała, na co i ile wyda, jeśli trafi milion złotych!
– Nie spiesz się tak z wydawaniem – śmieje się z niej mąż. – Najpierw będziesz musiała podzielić się wygraną z urzędem skarbowym. Martyna pomyślała, że mąż z niej żartuje. Jednak zawierając kolejny zakład w punkcie Lotto, zapytała o to panią, która ją obsługiwała.
Oskubią cię na dziesięć procent
– Wszystko zależy od tego, czy wygra się gotówkę, czy jakąś nagrodę materialną, na przykład samochód – odparła pracownica punktu. – Za kilka dni będzie kumulacja. Można będzie wygrać nawet 20 milionów – przerwała jej Martyna, bo wolała mówić o konkretach. Tym bardziej, że wierzyła, że tym razem już na pewno jej się poszczęści. – Od wygranych pieniężnych trzeba zapłacić dziesięć procent podatku dochodowego. Ale zwycięzca nie musi zaprzątać sobie tym głowy. To obowiązek organizatora konkursu, który powinien ten podatek naliczyć, pobrać i odprowadzić – tłumaczyła pracownica.
Martyna szybko obliczyła sobie, że gdyby wygrała owe dwadzieścia milionów, organizator zakładów wypłaciłby jej do ręki 18 mln zł, bo 2 miliony odprowadziłby do fiskusa. Ponadto nie musiałaby wykazać w zeznaniu rocznym przychodu ani zapłaconego podatku, ponieważ odpowiednią dokumentację podatkową musi wysłać do urzędu skarbowego organizator zakładów, konkursów lub gier. – Tak w ogóle to najbardziej opłaca się wygrywać mniej... – zażartowała pracownica punktu Lotto. – A poważnie: jeżeli wygrana nie przekracza 2280 złotych, podatku nie trzeba płacić.
Nim odbierzesz, musisz zapłacić
Oprócz typowania szczęśliwych numerków Martyna nałogowo rozwiązuje krzyżówki, w których można wygrać nagrody rzeczowe. Zastanawiała się jak to jest z podatkiem przy tego rodzaju wygranych. Zatelefonowała w tej sprawie do redakcji czasopisma, które zamieszcza krzyżówki. – W przypadku nagród rzeczowych podatek też wynosi dziesięć procent, ale to zwycięzca jest zobowiązany go zapłacić. I to jeszcze przed odebraniem nagrody. Jednak w przypadku nagród o wartości mniejszej niż 760 złotych podatku płacić nie trzeba – usłyszała.
Natalia Kłoszewska

Czytaj również
Zobacz również
-
Stawki opłat gminnych i miejskich pozostają na takim samym poziomie, od nieruchomości maleją. więcej
Twój komentarz może być pierwszy